Hippies forever

Make love, not war!!!

Jeho vražda krok po kroku

8. prosince 1980

22.48 – Pozdní návrat ze studia

Slavný, leč kontroverzní hudebník John Lennon a jeho o sedm let starší manželka, výtvarnice a hudební skladatelka Yoko Ono právě společně vystupují z automobilu před branou domu Dakota, kde mají svůj byt. Dvojice se pozdě večer vrací z nahrávacího studia Record Plant, kde pracovala na novém hudebním projektu Yoko Ono.

22.49 – Vraha míjejí bez povšimnutí
Oba umělci procházejí vstupní branou domu – široce rozevřenými křídly umělecky kované mříže. Zamíří vysokým obloukovým průjezdem, zdobeným pseudogotickými lomenými oblouky, vpravo ke dveřím do chodby. Tudy se jde přímo k jejich bytu.
„Pane Lennone!“ rozlehne se náhle průjezdem neznámý hlas. Na hudebníka zezadu volá číhající Mark David Chapman (25), šílený vrah, který se chladnokrevně rozhodne „stát slavným“ tím, že zastřelí osobnost světového formátu – Johna Lennona.
Chapman ještě před chvílí stál na chodníku, vpravo před vchodem do rezidence Dakota. Hvězdná dvojice ho před vteřinou bez povšimnutí minula. Yoko jde první, John je o krok za ní. Se svým výkřikem vstupuje do domu i Chapman.

22.50 – Začíná se střílet
Oslovený Lennon okamžitě zareaguje. Přesto se ještě ani nestihne za hlasem úplně otočit, když na něj Chapman zahájí palbu. Střelec je úplně klidný. Pistoli ráže 38 milimetrů třímá pevně v obou napřažených rukou. Od své oběti, na niž zcela chladnokrevně bez jakýchkoli emocí míří, je vzdálen asi pět metrů. Ze své malé zbraně vystřelí na hudebníka celkem pětkrát. Čtyři kulky se Lennonovi zavrtávají do zad a levého ramene. Pátá střela mine cíl. Přestože Chapman míří poměrně přesně, jeho pohybující se oběť se v jediné sekundě skokem, řízeným pudem sebezáchovy, ocitá mimo jeho mušku.

22.51 – Oběť z posledních sil prchá
Smrtelně zraněný Lennon ještě stačí uběhnout několik metrů vpravo ke dveřím vestibulu. Vyjde tři schody a vpotácí se do chodby. Teď už ho před střelbou útočníka kryje zeď. Snad i proto zůstane poslední náboj v bubínku jeho revolveru.
V chodbě se hudebník už jen bezmocně hroutí k zemi a cosi nesrozumitelně mumlá…
Mezitím vrah v průchodu odkopává revolver, který bezprostředně po střelbě upustil na zem. Volným krokem vychází umělecky kovanou branou na ulici. Přitom míjí vyděšeného domovního portýra. „Co jste to udělal? Co jste to udělal?!“ akorát ze sebe vypraví vyděšený Jose Perdomo, vrátný v rezidenci Dakota. Chapman na to jen suše odvětí: „Právě jsem zastřelil Johna Lennona.“
Vrah beze spěchu vychází na ulici, opře se o strom uprostřed chodníku a zálibně se začte do knihy Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera, kterou vyndá z kapsy. Později zmiňovanou publikaci uvede jako jeden ze svých inspiračních zdrojů k vraždě Johna Lennona.

22.53 – Převoz bez sanitky
Šokovaná Yoko Ono se snaží udržet svého muže při životě. Na místo mezitím dorazí dva místní policisté. Bleskově se rozhodují – vzhledem k vážnému stavu zraněného nebudou čekat na sanitku. Postřeleného hudebníka nakládají do policejního automobilu a sami ho vezou do nemocnice. Yoko Ono jede s nimi.

22.59 – Poklidné zatýkání
Vrátný z rezidence Dakota upozorňuje další policisty na Chapmana. S ním nemají muži zákona nejmenší práci. Při zatýkání atentátník neklade žádný odpor. Vlastně tu na ně čeká… Gramofonovou desku Double Fantasy, kterou si ještě předtím osudného dne kolem 16. hodiny nechal od Johna Lennona podepsat, později policisté naleznou ve křoví nedaleko místa činu. Mráz jim přeběhne po zádech, když si uvědomí, že ještě nese otisky prstů obou mužů – vraha i jeho oběti.

23.00 – Lékaři se ujímají mrtvého těla
Podle lékařského záznamu je bezduché Lennonovo tělo přijato k ošetření na pohotovosti Rooseveltovy nemocnice. Na příjmu má zrovna službu doktor Stephen Lynn. Později prohlásí, že podle vlastního názoru už od policistů přejímal pouze hudebníkovo mrtvé tělo.

23.01 – 23.11 – Marné snahy o oživení
Přesto doktor Lynn provádí veškeré oživovací pokusy, aby slavného muzikanta navrátil do života. Jeho snažení je však marné. John Lennon je mrtev. Pitva těla později zjistí četná poranění, která se neslučují se životem. Vedle roztříštění lopatky a průstřelu plic jde zejména o přetětí aorty, krční tepny. Právě kvůli tomuto fatálnímu zranění hudebník ztrácí na 80 procent krve. V konečném důsledku Lennon umírá na hemoragický šok – kvůli velké ztrátě životodárné tekutiny už zbývající krev není schopná tělo dostatečně zásobovat kyslíkem.

23.15 – Hrůzná jistota
Službu konající lékař Lynn oznamuje Yoko Ono Lennonovu smrt. Žena se hroutí.

23.44 – Vpád médií
Yoko Ono opouští nemocnici. Nechává se odvézt domů. Vzápětí se už ke slovu hlásí média.

23.55 – Novináři šílí
V budově Rooseveltovy nemocnice se rozjíždí narychlo svolaná tisková konference. Doktor Stephen Lynn na ní oznamuje celému světu, že zemřel John Lennon, idol milionů lidí ze všech koutů naší planety. Novináři šílí. Takovou „bombu“ svým čtenářům v ranním vydání už dlouho nenabídli…

23.59 – Svět „oněmí“
Zpráva o Lennonově smrti je bezprostředně po skončení improvizované tiskové konference zařazena do vysílání rozhlasových i televizních stanic po celých Spojených státech amerických. Odtud ji přebírají sdělovací prostředky prakticky z celého světa, který podle novinářů „oněměl“. Hrůzná informace se valí jako lavina.

9. prosince 1980
Dav lidí se už pár minut po půlnoci shromažďuje před rezidencí Dakota. Plačící Lennonovi fanoušci tu zpívají jeho písně z období Beatles i z jeho sólové kariéry. „Během hodiny se rezidence Dakota proměnila v provizorní svatyni, nevěřící fanoušci, často plačící a držící v rukou svíčky, začali zaplňovat ulici,“ vzpomíná na vypjaté okamžiky Tom Brook, korespondent britské rozhlasové stanice BBC, který se jako jeden z prvních novinářů ocitl na místě atentátu.

Většina rozhlasových i televizních stanic ruší svá běžná programová schémata. Vysílání jsou věnována téměř výhradně smrti Johna Lennona a všem souvisejícím okolnostem. Hudební složku stanic v drtivé většině tvoří nahrávky Beatles či Lennonovy sólové projekty. Televizní stanice navíc akčně zařazují filmy s Beatles. Vražda slavného hudebníka také vzápětí opět rozproudí vážné debaty kolem zákona o držení zbraní v USA.

Během 9. prosince vydává vdova Yoko Ono prohlášení: „John nebude mít pohřeb. John miloval lidskou rasu a modlil se za ni. Prosím, modlete se kvůli němu za to samé. S láskou Yoko a Sean.“ (Sean je synem Johna Lennona a Yoko Ono – pozn. red.)

14. prosince 1980
Miliony lidí po celém světě si na přání Yoko Ono připomenou 10 minutami ticha památku Johna Lennona. Na 30 000 truchlících se sejde v britském Liverpoolu, odkud slavní „brouci“ prorazili do světa. 100 000 fanoušků se pak schází v newyorském Central Parku poblíž domu Dakota.

Lennon žije
Podobně jako o tři roky dříve v případě smrti Elvise Presleyho se i se skonem Johna Lennona okamžitě rojí fámy o fingované vraždě. Hovoří se o tom, že slavný hudebník teď žije kdesi v Tichomoří na jednom ze zapomenutých ostrovů. Co na tom, že Lennonova milovaná žena Yoko Ono bydlí dál sama v domě Dakota?!
Ať už těmto teoriím uvěříte nebo ne, faktem zůstává, že John Lennon stále žije – alespoň ve svých písních. Většina z nich je dodnes zařazována mezi nejlepší skladby hudební historie. V roce 2002 pořádá britská rozhlasová stanice BBC hlasování o 100 největších Britů napříč dějinami – John Lennon se umístí na osmé příčce. Svou vlastní hvězdu má také na hollywoodském chodníku slávy.

Vrah marně čeká na milost
Mark David Chapman je za vraždu Johna Lennona v srpnu 1981 odsouzen na doživotí. Dodnes si svůj trest odpykává ve státním vězení Attica v blízkosti Buffala (stát New York). Již čtyřikrát podal žádost o podmínečné propuštění (v letech 2000, 2002, 2004, 2006), ale všechny byly zamítnuty. Další příležitost, jak se dostat na svobodu, se mu naskytne v letošním roce. V květnu mu bude už 53 let. Jeho šance na úspěch jsou ale takřka nulové.

Luboš Y. Koláček

Poslední fotografie
Kromě toho, že si Mark David Chapman nechal osudného 8. prosince 1980 od Johna Lennona – své budoucí oběti, podepsat desku, ho všudypřítomný fotograf se slavným hudebníkem zachytil i na snímku. Tato fotografie po tragédii obletí doslova celý svět. Kromě tohoto snímku stihne ještě Lennon ve stejný den zapózovat proslulé fotografce Annie Leibovitz. Při té příležitosti vzniká slavná momentka nahého Johna v objetí s oblečenou Yoko Ono. A ještě jedno foto s Johnem Lennonem spatří světlo světa toho dne. Tajně ho pořizuje jeden ze zaměstnanců pohřebního ústavu, kam Lennonovo tělo převezou. Jeho tvář na ní působí neuvěřitelně klidně a smířeně.

John Lennon – populárnější než Ježíš Kristus
Se skládáním hudby John Lennon (9. 10. 1940 – 8. 12. 1980) začíná už na střední škole. Historie Beatles se píše od roku 1957, kdy vzniká nejgeniálnější hudební tandem všech dob Lennon – McCartney. Během následujících dvou let dvojice napíše na sto písní. V roce 1960 začínají oficiálně vystupovat jako The Beatles. O dva roky později se Lennon ožení se Cynthií Powell, která mu porodí syna Juliana, dnes úspěšného hudebníka. Jenže cestu slavnému hudebníkovi v roce 1966 zkříží jeho osudová láska Yoko Ono. Rok 1966 je pro něj vůbec osudový. V březnu totiž Lennon rozvíří mezinárodní vody svým odvážným výrokem, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus. Rozhlasové stanice zejména v USA na to reagují bojkotem skladeb britských „brouků“. Je to však Lennonův vztah s Yoko Ono, co poznamená poměry v legendární kapele. „Příliš kreativní“ umělkyně zasahuje do tvorby Beatles, což se nesetkává s pochopením u ostatních členů skupiny. V roce 1970 se Beatles definitivně rozpadají a teď už manželé Lennonovi se natrvalo stěhují do USA. John pracuje na svých sólových projektech, podporuje práci Yoko Ono, pořádají společné mírové happeningy. Když se jim v roce 1975 narodí syn Sean (v současnosti jde ve šlépějích svého slavného otce) je s ním John v podstatě na mateřské. K práci se vrací až v roce 1980, příliš toho už ale nestihne…

Lennonova osudová láska
Yoko Ono (*18. 2. 1933) pochází z japonské vysoce postavené aristokratické rodiny. Už od mládí se jí dostává uměleckého vzdělání. V průběhu 50. let vstupuje do světa avantgardních umělců. Sama se věnuje skládání hudby. Když se v listopadu 1966 setkává s Johnem Lennonem, má už za sebou několik vlastních úspěšných uměleckých vystoupení i dvě nevydařená manželství. Jejich prvním společným albem, které obsahuje koláž zvuků a mluveného slova, je Unfinished Music No. 1: Two Virgines. Na jeho obalu jsou Yoko i John oba nazí a deska se proto musí prodávat navíc v papírových sáčcích. Yoko Ono dodnes žije v newyorské rezidenci Dakota.

Vrah uhranutý svojí obětí
V jednom televizním interview z vězení Mark David Chapman (*10. 5. 1955, Texas, USA) uvádí, že ho k jeho hrůznému činu dohnaly vnitřní hlasy, které mu přikazují: „Udělej to, udělej to!“ Lennon podle něj prý také zradil své fanoušky, když zpíval o pokoře a sám se přitom utápěl v bohatství. Na druhou stranu postava Johna Lennona Chapmana svým způsobem fascinuje. Do recepční knihy jednoho z havajských hotelů, kde se před odletem do New Yorku pohybuje, se zapisuje jako John Lennon. Sám se i ožení s ženou japonského původu podobně jako Lennon s Yoko Ono.
Dopoledne před vraždou se ještě Chapman, dříve pracovník v uprchlickém táboře, nachází v Central Parku, kde potkává malého Seana Lennona s jeho chůvou. Se ženou zapřádá hovor a hudebníkova syna důvěrně poplácává po hlavě.

 

                 -dle časopisu History revue

 
Don´t worry, be happy...